دوره جامع آموزش سیستم کنترل نسخه Git

دوره جامع آموزش سیستم کنترل نسخه Git

ضرورت استفاده از سیستم های کنترل نسخه

تقریباً تمامی برنامه نویسان و تیم های توسعه نرم افزار دارای رویه هایی برای تهیه نسخه پشتیبان از پروژه در تمام مدت توسعه و نگهداری آن هستند. متأسفانه در غالب موارد این رویه در ساده ترین شکل خود یعنی کپی نمودن کل فایل های پروژه در پوشه ای جداگانه و نامگذاری آن بر اساس تاریخ و ساعت یا موارد مشابه می باشد.

به صورت کلی این رویه ها برای مقابله با از بین رفتن فایل های پروژه بر اثر مشکلات سخت افزاری و نیز فراهم شدن بازگشت و بررسی نسخ گذشته در صورت لزوم، اجرا می شوند.

نه تنها مدیریت چنین رویه های منسوخی به ویژه در پروژه های بزرگ یا تیمی بسیار دشوار و نا کارامد است، بلکه ایجاد نسخه کپی از تمام فایل های پروژه بسیار زمان بر بوده و به همین سبب معمولاً به موقع صورت نمی گیرد لذا در زمان لازم نسخه مورد در دسترس نخواهد بود.

همچنین با ایجاد کپی از فایل های پروژه امکان رهگیری تغییرات به وجود آمده در هر مرحله به شیوه ای مناسب و کارامد فراهم نمی گردد و صرفاً می تواند در مقابل از بین رفتن فایل های پروژه در صورت بروز مشکلات سخت افزاری مانند خراب شدن دیسک ذخیره سازی، گزینه بهتری باشد.

بنابراین نیاز به سیستمی احساس می شود که این کار را بتواند به صورت خودکار انجام دهد. به چنین سیستمی، سیستم کنترل نسخه (Version Control System) یا سیستم مدیریت کد گفته می شود.

وظیفه اصلی یک سیستم کنترل نسخه، ایجاد یک رویه خودکار جهت رهگیری و ثبت تغییرات فایل های پروژه است به صورتی که بتوان مشخص نمود هر فایل در چه زمان، توسط چه کاربری، به چه دلیل، چه تغییراتی کرده است.

سیستم های کنترل نسخه Git

امروزه محبوب ترین و پر کاربرد ترین سیستم مدیریت کد در سطح دنیا، سیستم کنترل نسخه Git می باشد. این سیستم توسط سازنده سیستم عامل لینوکس و برای مدیریت کد‌های آن ساخته شده است. اهداف اصلی Git عبارتند از:

  • سرعت بالا
  • سادگی
  • قدرت پشتیبانی بالا از Merge/Branching
  • یک سیستم کاملا توزیع شده
  • قابلیت توسعه برای پروژه‌های بزرگ